Na jaki kolor pomalować ściany?

Urządzanie pokoju młodzieżowe to nie tylko wybór i ustawienie mebli. Bardzo ważne są także kolory ścian. Na jaki kolor najlepiej je pomalować? To wszystko zależy czy mamy do czynienia z pokojem dla dziewczyny czy chłopca, a także od koloru mebli.

Z pewnością dobrym pomysłem jest pomalowanie pokoju na dwa kolory. Trzeba tylko dobrze się zastanowić jak rozplanować malowanie. Można po prostu pomalować dwie ściany na jeden kolor, a dwie na inny. Ciekawie wyglądają także pokoje, w których została wyeksponowana jedna ściana. Zwykle jest ona pomalowana na jakiś wyrazisty kolor, może mieć także dodatkowe wzory. Natomiast ściany nie muszą być pomalowane w sposób tradycyjny. Warto zastanowić się nad zastosowaniem jakiejś ciekawej techniki. Bardzo oryginalne efekty uzyskuje się malując ściany zwyczajną gąbką. Można nałożyć na siebie dwa, trzy kolory. Oczywiście taki pomysł musi się podobać osobie, która będzie w nim mieszkać.

Natomiast wybierając kolory ścian trzeba zwrócić uwagę, żeby meble nie zlewały się z nimi za bardzo. Załóżmy, że kupujemy ciemno-brązowe meble do pokoju nastolatka. Wówczas ściany powinny być raczej jasne i na pewno nie brązowe. Należy też unikać raczej zbyt ciemnych oraz zbyt ostrych kolorów, bo na dłuższą metę przebywanie w pokoju pomalowanego na takie barwy może być męczące. Dobrze nastrajają zielenie, błękity, fiolety oraz łagodne żółcie. Ewentualnie mocniejszy charakter można nadać jednej ze ścian. Wtedy jej czerwony czy pomarańczowy kolor nie powinien być drażniący. Dużo zależy od charakteru nastolatki lub nastolatka do którego ma należeć dany pokój. Jeśli chodzi o sypialnię dla nastolatki, która ma dosyć romantyczny charakter dobrze mogą się sprawdzić wrzosowe, lawendowe i różowe kolory. Natomiast jeśli jest artystką mogą się jej spodobać przecierane ściany pomalowane z użyciem żółtego, pisakowego i pomarańczowego koloru. Nieco buntownicze osoby na pewno chętnie wyeksponują jedną ze ścian. Zarówno dziewczętom, jak i chłopcom może odpowiadać taki właśnie mocniejszy akcent w kolorze czerwonym. Natomiast jeśli nastolatek słuchający muzyki metalowej zaproponuje, żeby pomalować jego pokój na czarny kolor raczej nie należy się na to zgadzać, bo pewnym czasie kolor ten może okazać się zbyt przygnębiający.